Šalčio išdaigos odai

    protect-skin-cold-11Žiema – šaltukas, pirmasis sniegas, artėjančios šventės, daugelio laukiamas metų laikas. Bet vos prasidėjus žiemos linksmybėms prasideda odos problemos. Raudoniu pasipuošusi nosis ir ausys, tinklelis apgaubęs skruostus, smakras ir sausa oda nušerpetoję, pirmosios raukšlės kurių vasarą nebuvo, plyštančios ir suskirdusios lūpos. Turbut kiekvienas iš mūsų susiduria su šiais žiemos “malonumais”. Šaltuoju metu laiku ypatingo dėmesio reikalauja mūsų oda.

Kodėl sausėja oda? 

Šaltis ne tik stingdo aplink mus supančią aplinką, bet kartu ir mūsų gyvybinius procesus. Tad jau ruderį reikia odą aprūpinti vitaminais ir mikroelementais. Nenustebkite, jog žiemą gali pasikeisti ir jūsų odos tipas buvusi riebi ar mišri oda gali pradėti sausėti. Žiemą sulėtėja riebalinių liaukų veikla, kraujotaka, ląstelių regeneracija ir medžiagų apykaita, taigi odos ląstelės gauna mažiau deguonies.

Žiemą oras sausesnis nei vasarą, nes šaltyje vanduo mažiau garuoja. Oro šilumos kaita labiau kenkia negu šaltis. Kai iš šiltos patalpos išeiname į lauką, temperatūros šuolis gali būti 30 laipsnių ir tada odai tenka išnaudoti visus sugebėjimus prisitaikyti, žinoma mes jai turime padėti. Oda gali parausti, šerpetoti, niežtėti, gali sutrukinti odos kapiliarai, sausėti ir vysti.

Pagrindinis vandens kiekis yra dermoje apie 80% , epidermyje yra 60-65 %, o epidermio raginiame sluoksnyje yra apie 15% vandens. Epidermis difuzijos dėsnio būdu gauna vandenį iš dermos – vanduo pereina visus epidermio sluoksnius ir pasiekęs raginį sluoksnį išgaruoja. Raginis sluoksnis geba išlaikyti vandenį priklauso nuo hidrolipidinės plėvelės kokybės odos paviršiuje. Hidrolipidinės plevelės pagrindinė funkcija neleisti išgaruoti drėgmei iš odos. Šaltis pažeidžia odos hidrolipidinę plėvelę, todėl raginis sluoksnis netenka drėgmės ir pleiskanoja. Daugeli priemonių padeda atkurti hidrolipidinį barjerą arba yra suformuojama ant odos lipidinė plėvelė atliekanti šio barjero funkcijas.

Šalčio sukeltos odos problemos

Vasarą būvusi graži oda žiemą gali tapti rausvu tinkleliu skruostuose ar nosyje – kuperoze. Keičiantis temperatūrai kapiliarai tai susitraukia, tai įsiplečia o jei šios kraujagyslės trapios taip ir lieka ant odos paviršiaus, spaudimas arterijose, ilgainiui ištampantis kapiliarų sienelės taip, kad šios tampa nesandarios. Kraujagyslės praranda pajėgumą susitraukti, jomis tekantis kraujas kaupiasi ir dar labiau plečia kraujagysles bei ištampytas ir nusilpusias kapiliarų sieneles. Simptomai gali kisti nuo kartais pasirodančių paraudimų odoje iki nuolat matomo smulkiausių kapiliarų tinklo, dažniausiai atsirandančio ant skruostų ir nosies. Atminkite jog šaltis traukia, o karštis plečia kapiliarus, tad ir prausdamos veidą rinkitės vėsų vandenį, kad oda nepatirtų streso. Negalėkite maitinančio kremo ar aliejaus, tik nenaudokite veido priežiūrai priemonių su spiritu.Venkite labai karšto ar šalto maisto.

Alergija šalčiui arba dilgelinė pasireiškia puslelėmis ant vietos, kuri buvo jo pakenkta. Oda parausta, kartais pabąla, niežti. Dažniausiai alergija šalčiui būna atviroms kūno vietoms veidui, rankoms, kojoms. Po kontakto su šalčiu praėjus 30-40 min kai kūnas atšila pasireiškia alergija šalčiui. Alergija šalčiui gali būti ne tik sušalimas lauke bet: geriant šaltą skystį ar valgant maistą, prisilietus prie šaltų daiktų ir net vasarą maudantis šaltame vandenyje. Turint alergiją šalčiui labai svarbu grudinti organizmą, vėdinti kambarį ar apsipilti kūną šaltu 17 laipsnių vandeniu. Vengti kontakto su šalčiu. Šiltai apsirengti ir pasaugoti atviras kūno vietas, nepamiršti pasitepti kremu ar aliejumi.

Kaip prižiūrėti odą šalčio metu ?

Visais metų laikais labai svarbus odos valymas, drėkinimas, maitinimas, apsauga bei regenercija. Mitas, jog žiemą nereikia odos drėkinti, tiesiog tai reikėtų daryti saikingai, nes temparatūrų kaita gali išausisnti odą. Drėkinamuoju kremu prieš einant į lauką geriausia teptis likus 30-60 min. Kad kremas spėtų įsigerti, kitu atvėju užsitepus drekinamąjį kremą jis gali užšalti tiesiai ant veido. Įprotis laižyti lūpas ir bandyti jas sudrėkinti taip pat nėra rekomenduojamas, nes palaižius lūpos pradeda dar labiau sausėti. Lūpų oda neturi riebalinių liaukų kurios apsaugotų jas.

Profilaktinės priemonės šaltuoju metų laiku:

Nepamirškite elektinių oro drėkintuvų arba laikykite dubenį vandens prie radiatoriaus.

Vėdinkite patalpas.

Prauskite odą vėsiu bet ne šaltu vandeniu.

Piligus darykite rečiau nie įprastai.

Nenaudokite spirininių tonikų.

Gerkite vandenį.

Tepkite tiek maitinnačius tiek drekinančius kremus. Normali oda retai būna dehidratuota lengvas drėkinimas ir maitinimas nepakenks. Riebiai odai būtinas drėkinimas. Sausai odai būtinas ir drėkinimas ir maitinimas. Jautriai odai ypatingas drėkinimas ir pagal poreikį maitinimas. Branžiai odai labai svarbu drėkinimas ir maitinimas dėl lipidų mažėjimo.

Toniniai kremai ir ir makiažo pagrindai veikia kaip apsauginės priemonės.

Pasistenkite nelaižyti lūpų o pajutus sausumą tepti balzamais.

Masažo kursas taip pat ne pro šalį.

Natūralūs produktai nuo šalčio

Žiemos pramogų metu dar labiau reikėtų prižiūrėti odą nei įprastai. Ilgose slidinėjimo trasose kuriose saulės spinduliai kutena skruostus visą dieną, o jūs slidinėjate ar vaikštote lauke jums būtinai prireiks kremo ar aliejaus apsaugančio ne tik nuo šalčio bet ir nuo saulės spindulių. Svarbu žinoti kuomet čiuožiame slidėmis odos paviršiaus temperatūra būna žemesnė jei oro, o drėkinantys preparatai dar labiau šaldytų odą. Veido ir lūpų priežiūrai rekomenduojama naudoti riebias, natūralesnes, sudėtyje daug aliejų, vaško turinčias priemones, galima naudoti įvairius natūralius augalinius aliejus ar sviestus.

Kad apsaugotumėte oda ne tik nuo šalčio net ir kenksmingų saulės spindulių rekomenduojama naudoti šiuo aliejus, kurie turi SPF filtrus. Ištirta, kad natūralią SPF apsaugą suteikia šie augaliniai nerafinuoti gryni aliejai:

Tamanu (foraha) aliejus SPF 18-22;

Sviestmedžio aliejus iki SPF 6 ; (populiariausias šalčių metu)

Makadamijų aliejus iki SPF 6;

Kanapių sėklų apiejus SPF 6;

Vynuogių sėklų aliejus SPF 4;

Sezamų aliejus iki SPF 4;

Simondsijų aliejus iki SPF 4;

Avokadų aliejus iki SPF 4; (populiariausias šalčių metu)

Kokosų aliejus SPF 4 (fitoliai – monoi, čampakų pomada); (populiariausias šalčių metu)

Mango sviestas SPF 2; (populiariausias šalčių metu)

Murumuru sviestas; (populiariausias šalčių metu)

Į drėkinančių kremų sudėtį dažniausiai įeina: saldžiųjų migdolų, makadamijų, abrikosų kauliukų, alavijas, hialurono r., simondsijų aliejus, sviestmedžių, mangų aliejai.

Lūpų priežiūrai cukrinis pilingas tikrai suteiks komforto. Tiesiog teriekia cukrų ir medų įtrinti į lūpas. Lūpoms tinka tirštesni aliejai ir sviestai: ricinos (dažnai įeina į natūralių blizgių sudėtį), sviestmedžių aliejus, avokado, kakavos, murumuru sviestas. Ypatinga profilaktinė priemonė lūpoms nuo herpes viruso lūpų balzamai su kanapių sėklų aliejumi, medumi ir vašku.

Patalpose nepamirškite naudoti hidroliatų juos galite purkšti ir ant makiažo. Gelių vandens dulksna balansuos odos drėgmę ir apsaugos nuo dehidratacijos.

 Parengė MB “Efektas” kosmetologė Rasa Rimšė

Parašykite komentarą