Anticeliulitinių programų planavimas pagal celiulito stadijas

cellulite

Celiulitas – kas jis?

Celiulitas – tai būklė, kai riebalai kaupiasi po oda ir suformuoja odos paviršiaus nelygumus, kauburėlius, mazgelius. Celiulitas gali atsirasti tiek moterims, turinčioms antsvorio, tiek ir lieknoms moterims. Pasak mokslininkų, celiulitas atiranda tuomet, kai po oda esantys adipocitai (riebalinės ląstelės) ima kaupti riebalus. Adipocitų sankaupų rezultatas – apelsino žievelę primenanti oda. Celiulitas yra degeneracinis procesas, kuris kai kuriais atvejais gali privesti iki patologijų. Bet kuriuo atvėju išveši riebalinis audinys, sutrinka kraujotaka, pakinta odos reljefas ir pan.

Ar celiulito požymiai yra žymūs, priklauso nuo jungiamojo audinio struktūros ir nuo adipocitų dydžio probleminėse zonose ( šlaunys, sėdmenys, vidinių kelių paviršius, nugara, pečių juosta ir kt. ) tai kosmetinis defektas, kuris kamuoja 90% moterų.

 

Celiulito atsiradimo priežastys

Kodėl atsiranda celiulitas iki šiol vienareikšmiškai atsakyti negalima. Viena iš teorijų teigia, kad moterų apatinėje kūno dalyje  dažnai sutrinka kraujotaka susijusi su problemomis dėl kojų venų, pradeda trūkti deguonies, vistosi hipoksija, todėl išveši jungiamasis audinys. Dėl veninės kraujotakos sutrikusi mikrocirkuliacija, širdies ir kraujagyslių nepakankamumas, kepenų ir kitos ligos – dažniausiai celiulito atsiradimo priežastis. Visais šiais atvejais net ir neturint antsvorio atsiranda limfos sąstingis riebaliniame audinyje ir atsiranda pavojus, kad pradės didėti riebalų ląstelių apimtis. Normaliame riebaliniame audinyje riebalų sintezė ir riebalų skaidymas vyksta taip, kad riebalų ląstelių apimtis nesikeičia. Šio proceso greitis prikauso nuo kraujotakos intensyvumo pačiame riebaliniame audinyje, nuo organizmo energijos poreikių bei specifinių receptorių aktyvumo, kurie riebalų ląstelėms duoda komandą sintetinti arba atpalaiduoti riebalus. Esant skysčių sąstingiui, papildomas riebalų kaupimas tam tikrose kūno vietose gali vykti netgi esant normaliai kūno masei. Taip pat kad būtų pašalinti riebalų skilimo produktai, riebalų ląstelė turėti ryšį su kraujo indais, priešingu atveju riebalai liks adipocituose.

Kadangi celiulitas turi tendenciją labai greitai progresuoti, labai svarbu pastebėti jį pačioje pradžioje. Moterų jungiamasis aundinys sudarytas iš jugiamojo audinio skaidulų tinklo. Jis žmogaus kūne atlieka daugybę funkcijų, greta kitų užpido tarpus tarp atskirų organų ir rūpinasi jų palaikymu bei atrama, kaip kad sausgyslės ir raiščiai, todėl šis audinys dar vadinamas atraminiu audiniu. Jungiamasis audinys taip pat saugo ir nuo išorinio spaudimo, taigi jis yra svarbus minkštasis sluoksnis. Be to, jis padeda pašalinti išskiriamas medžiagas ir svetimkūnius, t.y apsaugo nuo infekcijų. Jungiamasis audinys aktyvinai dalyvauja medžiagų apykaitos procese bei maitinant atskirus odos sluoksnius.

 

Celiulito diagnozavimas

Išskiriamos kelios celiulito stadijos.

I stadija: Minkštasis celiulitas. Tai paprastas audinių suminkštėjimas pažeistose kūno vietose, kurį išprovokuoja tarpląstelinio skysčio sąstingis. Suėmus odą atsiranda nedidelis grublėtumas – tai veninio kraujo stazės ir kraujagyslių pralaidumo rezultatas.

II stadija: Gaubiantys adipocitai retikuliniai pluoštai tankėja ir kietėja, taip apsunkindami kraujo ir limfos cirkuliaciją kapiliarų tinkle. Šioje stadijoje atsiranda gilesnių pakitimų. Šioje fazėje atsiranda pabrinkimas, oda netenka elastingumo.

III stadija: Atsiranda liposklerozė. Formuojasi mikromazgeliai ir odos paviršius tampa panašus į „apelsino žievelę“. Įtempus raumenis pastebimas odos grublėtumas, tai šiurkštusis celiulitas.

IV stadija: Mazgelių daugėja, didėja jų apimtis. Palpuojant jie paslankūs ir lengvai apčiuopiami.  Visiška patologija, dėl kurios suprastėja gyvenimo kokybė, nes pažeistose vietose kyla skausmai.

 

Prevencinės priemonės norint išvengti arba sumažinti celiulitą

Prieš pradedant gydyti celiulitą ir modeliuoti savo kūną, būtina apsvarstyti įvairius įmanomus metodus, pasverti visus “už” ir “prieš” ir, visų pirma, pagalvoti: ar tai nepakenks paciento sveikatai. Juk grožis ir sveikata – tai dvi, tarpusavyje susijusios, sąvokos. Be to, moterims, sergančioms mažojo dubens organų ligomis (gimdos fibromioma, kiaušidžių policistozė ir kt.) gali būti taikomi ne visi procedūrose naudojami aparatai, o jei ir taikomi, tai tik lokaliai (gal būt – šlaunų paviršiuose).

 

1.      Sveikos mitybos propagavimas

•   iki minimumo sumažinti sintetinių maisto priedų, dažų, aromatizuojančių medžiagų vartojimą;
•   nevartoti dirbtinių cukraus pakaitalų;
•   nuolat stebėti, kad su maistu gautume pakankamai natrio;
•   nepiktnaudžiauti skysčiais;
•   mažinti riebalų perteklių maisto racione;
•   riboti cukraus kiekį maiste; šis etapas turėtų būti derinamas su priešceliulitinių kremų naudojimu, fiziniais pratimais arba – medicininėmis procedūromis (gali tekti vartoti mikroelementus);
•   apriboti kavos bei alkoholio vartojimą;
•   į savo maisto racioną įtraukti daugiau šviežių daržovių;
•   vaisius valgyti atskirai, nes, vartojant juos kartu su pagrindiniais maisto produktais, vaisiuose esanti fruktozė padeda organizmui geriau pasisavinti riebalus;
•   laikytis maisto produktų suderinamumo taisyklės bei jų kiekio paskirstymo dienos racione.                     2. Fiziniai pratimai:•   reguliariai atliekami fiziniai pratimai padidina“sudeginimo” greitį;
•   fizinių pratimų metu susidaranti pieno rūgštis valo arterijas, tokiu būdu pagerinamas audinių aprūpinimas krauju;
•   atliekant pratimus kojomis, pagerėja veninio kraujo bei limfos nutekėjimas širdies link;
•   sulenkiant bei ištiesiant kojų pėdas, pagreitinamas limfos drenažas;
•   stiprus pilvo presas pagerina torakoabdominalinio siurblio veiklą;
•   asmenys, kuriems būdingas dismorfizmas, turėtų nuolat atlikti atitinkamą pratimų kompleksą, padedantį tolygiai vystytis raumenims tiek apatinėje, tiek ir viršutinėje kūno dalyje.
•   patartina vengti pratimų, kurių metu perdaug apkraunami keturgalviai šlaunies raumenys;
•   pratimai kojoms, kurie atliekami trumpais, dažnai pasikartojančiais judesiais, taip pat nerekomenduojami.

3. Laikysenos koregavimas

Taisyklingos laikysenos formavimas priklauso nuo nugaros, kaklo, pilvo, pečių ir dubens raumenų. Esant netaisyklingai laikysenai, stuburas pripranta prie natūralios pozos, o pacientą nuolat vargina galvos arba kaklo skausmai, dažnai maudžia nugaros apačioje. Dėl netaisyklingos laikysenos pilvo raumenys sudrimba, klubai atsikiša į priekį ir tuomet užspaudžiamas kirkšninis kanalas. To pasėkoje sutrinka normalus veninio kraujo ir limfos nutekėjimas, skystis kaupiasi kojų audiniuose. Norint pašalinti šiuos sutrikimus, ir tuo pačiu sustiprinti pilvo raumenis bei “ištiesinti” klubus, taip pat rekomenduojami kai kurie fiziniai pratimai.

                4. Streso pašalinimas

Siekiant įvykdyti šią nelengvą užduotį, į anticeliulitinių veiksnių kompleksą rekomenduojama įtraukti taip pat ir racionaliosios psichoterapijos metodus.

               5. Aromaterapija

Iš augalų išskiriami aliejai vadinami eteriniais ir dažnai naudojami aromaterapijoje. Nors nustatyta, kad per didelė šių aliejų koncentracija gali turėti ir toksinį poveikį .
Pagrindinis visų eterinių aliejų tirpiklis – taip pat aliejus, tačiau šio (pagrindinės medžiagos) aliejaus savybės tik dar labiau sustiprina gydomąsias aromaterapinio tirpalo savybes. Masažuotojai dažniausiai naudoja migdolų aliejų, nors celiulitinio audinio masažui bet kokiems jo mišiniams gaminti labiau būtų tinkamas riešutmedžio aliejus, kuris (skirtingai negu saldusis migdolų aliejus) teigiamai veikia ir kraujagysles, ir limfagysles. Išsimaudę vonioje ar po dušu, užlašinkite ant odos keletą šio aliejaus lašų ir lengvai, sukamaisiais judesiais jį įtrinkite (pradedant kulkšnies sritimi ir palaipsniui kylant aukštyn). Aliejaus mišiniu trinamos tik tos vietos, kurios pažeistos celiulito.

6. Kosmetinės priemonės

Įvairūs kremai ir geliai (išskyrus ankstyvąsias celiulito susidarymo stadijas) turėtų būti naudojami tuo pačiu metu, kada taikoma ir dieta, ir fizinių pratimų kompleksas, ir masažas. 5 – 6-tame celiulito vystymosi etapuose kremai nebeveiksmingi. Anticeliulitines priemones rekomenduojama naudoti reguliariai (kasdieninis kursas, trunkantis 3-4 savaites) kartu su masažo procedūromis (masažo pirštine ar šepečiu).

 

Procedūros pagal celiulito stadijas

Tyrimai parodė, kad anticeliulitinė priežiūra efektyviausia yra tada, kaip derinama įviniojimai, limfodrenažas, biologiškai aktyvūs kosmetikos produktai ir maisto papildai. Kūno  priežiūros programos turi būti individualios ir pagal poreikį koreguojamos. Parenkant kompleksines programas reikia atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:

  • Celiulito stadiją
  • Kokie rezultatai pasiekti po ankstesnių procedūrų kursų
  • Žmogaus amžių
  • Fiziologinę būklę
  • Kūno masę
  • Ligas
  • Profesinę veiką
  • Fizinius krūvius
  • Gyvenimo būdą ir įpročius.

Tinkamai parinkus kūno priežiūros programas I-II stadijos celiulitas paprastai visiškai išnyksta, esant III-IV stadijai, pagerėja odos būklė, klūbų apimtis sumažėja 4-5 cm, išsilygina oda, pagerėja turgoras ir elastingumas net jei oda vystanti ir apdribus.

I-II stadijos celiulitas – tam tikrų veiksmų mechanizmas, veikiantis viršutinius (ar net ir giliau esančius) audinius, rekomenduojama atlikti įvyniojimus. Tokių procedūrų kursas pagerina nervų ir endokrininės sistemos būklę, nuo ko priklauso lipogenezės ir lipolizės veikla, padeda pašalinti iš organizmo nereikalingus skysčius ir riebalų sankaupas, sumažina celiulito kauburėlius (esant III-IV stadijai) ir gerina odos spalvą, teigiamai veikia visus odos sluoksnius, gerina limfodrenažą, šlakų pašalinimą iš organizmo.

III-IV stadijos celiulitas – įvairiapusis poveikis, kurio rezultate – ne vien anticeliulitinis, bet
taip pat ir kitokie (gydomosios profilaktikos požiūriu) teigiami efektai.

 

Limfos drenažas

Gydant celiulitą svarbiausia yra suaktyvinti limfą. Tai atliekama mechaniniu limfos drenažo aparatu. Ant kojų, rankų ar pilvo uždedami specialūs rankogaliai, kuriais didelio oro slėgio bangos ritmiškai „stumia“ limfą iš galūnių, pašalindamos skysčių perteklių ir šlakus. Prieš tai atskiras kūno dalis tepame įvairiais limfos apytaką ir riebalų skilimą skatinančiais kremais, odą stangrinančiais koncentratais, apvyniojame specialia plėvele.

Limfos drenažas tinka visiems, kurie jaučia kojų paburkimą, patinimą ar tiesiog nuovargį po ilgos darbo dienos. Jis puikiai atpalaiduoja pavargusias kojas ir suteikia kojoms „lengvumo“. Taip pat tinka žmonėms, kurių kojos visada šaltos, nes suaktyvina kraujotaką apatinėje kojų dalyje.

Ultragarso terapija

Žemo dažnio ultragarsas, veikiantis 30 kHz dažniu, skaldo riebalų sankaupas į smulkesnes daleles, išlaisvina suskaldytas riebalines ląsteles ir pagreitina jų pasišalinimą iš audinių. Gerina kraujagyslių sienelių elastingumą, naudingų medžiagų pasisavinimą. Skirtas gydyti sunkiausias celiulito stadijas, skausmus, tinka raumenų atpalaidavimui. Gydymas šiuo prietaisu efektyvus net tais atvejais, kai yra didelės riebalų sankaupos.

 

Elektros terapija

Elektros terapiją galima palyginti su masažu, tačiau šiuo atveju odos paviršius ne masažuojamas, bet gilyn besiskverbiantys elektros impulsai pasiekia gilesnius raumenų sluoksnius, kurių žmogaus pirštai nepajėgtų užčiuopti. Tai tarsi raumenų skaidulėlių masažas. Tai leidžia pagerinti medžiagų ir kraujo apytaką, todėl mažėja uždegimo požymiai. O celiulitas juk ir yra poodinio sluoksnio uždegimas.

 

Magnetinio lauko terapija

Norint suaktyvinti limfos drenažo ir vakuuminio masažo poveikį ir dar labiau pagerinti kraujo cirkuliaciją, ląstelių ir audinių metabolizmą bei šlakų pašalinimą taip pat gali būti rekomenduojamos magnetinio lauko terapijos procedūros. Jau daugiau nei šimtmetį besitęsiantys tyrinėjimai patvirtina daugelio autorių aprašytas magnetinio lauko gydomąsias savybes –uždegimo slopinimą, skausmo mažinimą, raminamąsias, antialergines, kraujagysles plečiančias, antivirusines. Magnetinio lauko terapijos procedūrų metu pagerėja kraujotaka, į audinius ir ląsteles patenka didesnis deguonies kiekis, pagreitėja ląstelių metabolizmas, greičiau iš jų šalinami šlakai, stimuliuojama imuninė sistema, nyksta alerginės odos reakcijos ir t.t.

 

Vakuuminis masažas

Vakuuminiu masažu sėkmingai gydomas įsisenėjusių stadijų celiulitas. Tik juo galima „išlyginti“ odos gumburėlius, atskiriant į grupeles sulipusias odos ląsteles. Vakuuminiu masažu išjudinama nusistovėjusi limfa ir kraujas, atkuriama mikrocirkuliacija, suminkštinami audiniai. Šio tipo masažas gerina raumenų tonusą, aktyvina elastino ir kolageno sintezę, stangrina odą.

Vakuuminis masažas veiksmingesnis už paprastą masažą rankomis, nes leidžia odą veikti daug intensyviau. Žmogaus rankos taip stipriai, kaip volelis negali išmasažuoti kūno, o taurėmis iškart veikiamas didesnis, nei įmanoma rankomis, plotas. Vienas vakuuminis masažas efektyvumu prilygsta bene 10-iai atliekamų rankomis.

Vakuuminiu masažu galima gydyti ne tik celiulitą, jis atliekamas ir raumenų kontraktūroms mažinti, pavargusiems, įtemptiems raumenims atpalaiduoti, sąnarius supantiems raumenims masažuoti, taip pat varikozinių venų profilaktikai, rankos raumenims atpalaiduoti, žarnyno peristaltikai gerinti.

 

Hidroforteterapija

Šiuo metu tai naujausias metodas, kurio esmė – ypatingo specialaus gelio prasiskverbimas į riebalinį audnį iki 11 cm, padedantis normalzuoti limfotaką ir kraujotaką.

 

Įvyniojimai

Visų įmanomų rūšių įvnojimai, kūno kaukės su mikronizuotais dumbliais, jodu, termoplėvelės ir.t.t Šis būdą tinka derinti su įvairiausių rūšių masažais ir aromaterapija.

 

 

Reiktų atminti auksinę taisyklę: nei vienas, net pats pažangiausias metodas neduos patikimo rezultato, jeigu tai bus monoterapija. Vertinant statistiką galima teigti, kad šiandien visiškai išvengti ar išgydyti celiulito praktiškai neįmanoma. Tačiau, derinant fizinį aktyvumą, dietą bei gydomąsias procedūras, galima labai sumažinti jo ryškumą ir turėti sveiką, lygią bei gražią odą.

 

Parengė Rasa R.

MB “Efektas” salono vadovė-kosmetologė

www.efektas.com

Parašykite komentarą