Eterinių aliejų atmintinė

EssentialOil

Aromaterapija – tai fizinių bei dvasinių problemų gydymas ir profilaktika, naudojant natūralius augalinės kilmės gamtos aromatus. Aromate esančios cheminės medžiagos veikia žmogaus nervų sistemą, mažina stresą, įtampą, depresiją. Aromaterapija taip pat dažnai naudojama fiziškai ir psichologiškai atsipalaiduoti, estetiškam aplinkos kvapui sukurti, kaip afrodiziakas. Pagrindinis aromaterapijos bruožas – terapinis eterinių aliejų poveikis pro odą ir kvėpavimo takus.   Įvairių tyrimo duomenys rodo, kas žmonės, kurie susirgo gripu ir kitomis peršalimo ligomis vartoja eterinius aliejus, pasveiksta maždaug per 3 kartus greičiau. Svarbiausia eterinių aliejų savybė, duodanti didžiulį teigiamą poveikį žmogaus sveikatai – organizmo ląstelių aprūpinimas deguonimi. Garsus chemikas Otto Varburg apdovanotas  Nobelio premija už sąsajos tarp deguonies ir vėžio tyrimo rezultatus. Jis įrodė, kad nei vienas ligą sukeliantys virusas ar baktertija negali egzistuoti esant deguoniui. Vadinasi visi šie virusai, bakterijos, grybeliai atsiranda tose organizmo vietose, kuriose blogai aprūpinamos deguonimi. Eteriniai aliejai, veidami kaip natūralūs filtrai, trukdo orgazimo audinių toksikacijai, todėl, jeigu vartojant eterinius aliejus, jaučiamas koks nors diskomfortas, nereikia išsigąsti – tai toksinų, sunkiųjų metalų ir nuodingųjų medžiagų pasišalinimo iš organizmo procesas.

Eteriniai aliejai yra skirti vartoti išoriškai ir jų vartojimo būdų yra daug: vonia, veido ir kūno masažas, sauna, inhaliacija, karšti ir šalti kompresai, probleminės odos ir plaukų priežiūra, aromatinės lempos.

Eteriniai aliejai yra sudėtingas augalo antrinių metabolitų mišinys, didžiąja dalimi sudarytas iš unikalios aromatinių junginių kompozicijos, kurios kokybę ir sudėtį ištobulino evoliucijos jėgos, siekdamos suteikti didžiausią paspirtį augalo kovai už išgyvenimą ir rūšies išlikimą (dauginimąsi). Klinikinių tyrimų duomenimis, eteriniai aliejai sugeba atstatyti ląstelių sveikąsias funkcijas per 7 sekundes. Eteriniai aliejai organizme laikosi 20 min., o suteikę pagalbą iš organizmo pasišalina nepalikdami jokių pėdsakų ar padarinių.

Eteriniai aliejai yra labai koncentruota substancija ir aktyviai veikianti farmakologinė medžiaga. Nepasitarus su gydytoju nenaudoti į vidų. Eteriniai aliejai naudojami praskiesti „baziniame“ aliejuje. Gryni eteriniai gali sudirginti odą. Grynus ant odos leidžiama naudoti tik levandų, rožių, arbatmedžio, pelargonijos ir ramunėlių eterinius aliejus. Visi be išimties eteriniai aliejai, tiksliai juos dozuojant neturi pašalinio poveikio, nesukelia pripratimo ar jautrumo sumažėjimo, nesukelia organizmo funkcijų išsibalansavimo.

Eksperimentuokite – vartokite įvairius aliejus ir suraskite efektyvų terapinį poveikį, nes kiekvieno eterinio aliejaus poveikis organizmui yra individualus. Naudodami kvepalus tikriausiai pastebėjote, kad tik pasikvėpinus kvepalai kvepia vienaip, o praėjus kelioms valandoms kitaip. Taip yra todėl, kad skirtingi kvapai garuoja skirtingu greičiu ir intensyvumu. Remiantis muzikos analogija kvapai yra suskirstyti į viršutines, vidurines ir bazines natas. Kurdami savo aromatą galite pasirinkti aromatus iš visų natų, arba specialiai kurti lengvesnį ar sunkesnį aromatą. Tradicinė proporcija yra 30 procentų viršutinės natos, 50 procentų vidurinės natos ir 20 procentų bazinės natos aromato aliejų.

 

Viršutinei natai priskiriami šie eteriniai aliejai: anyžius, bazilikas, bergamotė, citronela, eukaliptas, greipfruktas, lavanda, citrina, citrinžolė, apelsinas, pipirmėtė.

 

Vidurinei natai priskiriami šie eteriniai aliejai: lauro, ramunėlės, cinamonas, šalavijas, gvazdikėlis, eglių spyglių aliejus, geranium, jazminas, juodasis pipiras, pušis, rožė, rozmarinas, arbatmedis, čiobrelis, tabakas, ylang ylang.

 

Žemutinei ar bazinei natai priskiriami šie eteriniai aliejai: balzamas, bičių vaškas, kedras, frankincense, imbieras, mira, olibanas, pačiulė, sandalmedis, vanilė, vetiverija.

Lentelė – atmintinė

Kovojant su celiulitu

 

Levandų

Pačiulės

Rozmarino

Kipariso

Greipfrutų

Snapučių

Bergamočių

Cinamono

Arbatmedžio

Kadagių

 

Aliejai stangrinantys, jauninantys  ir  stiprinantys odos elastingumą

Vetiverijų

Gvazdikų

Snapučių

Hiacintų

Jazminų

Kanangų (ylang ylang)

Kedrų

Žaliųjų citrinų

Muskato riešutų

Nerolių

Rožių

ArbatmedžioAliejai, kuriais galima apsinuodyti

EA turintys ketonų.

 

Aliejai, dirginantys odą ir darantys ją jautresne

Apelsinų

Ceiloninių cinamonų lapų

Citrinų

Gvazdikmedžių

Imbierų

Juodųjų pipirų

Kvapiųjų citrinžolių

Muskatų

Pipirmėčių

Šventagaršvių

Tikrųjų citrinžolių

Verbenų

 

Aliejai, sustiprinantys odos jautrumą šviesai

Apelsinų

Bergamočių

Citrinų

Šventagaršvių

 

 

Pagrindinės eterinių aliejų savybės

Šis sąrašas jokiu būdu nėra galutinis, čia pagal tam tikras savybes sugrupuoti tik dažniausiai naudojami aliejai.

 

Analgetiniai, mažinantys skausmą: bergamočių, ramunėlių, levandų, mairūnų, rozmarinų.

 

Antibiotiniai, padedantys įveikti organizmo infekciją: smulkiųjų mirtenių, česnakų, sėklučių, penkiagyslių mirtenių, kriptokarijų, pražiangelapių mirtenių, arbatmedžio.

 

Antidepresiniai, keliantys nuotaiką: bergamočių, kvapiųjų šalavijų, pelargonijų, greipfrutų, jazminaičių, levandų, mandarinų, melisų, baltųjų akacijų, apelsinų, rožių santalų, kanangų, bazilikų, ramunėlių, jazminų, sandalmedžio, ylang ylang.

 

Antiseptiniai, saugantys nuo bakterinės infekcijos arba padedantys ją įveikti: bergamočių, eukaliptų, kadagių, levandų, sėklučių, kriptokarijų, rozmarinų, pražangialapių mirtenių, citrinų, citrinų žolė, apelsinų, pušies, sandalmedžio, arbatmedžio, čiobrelių.

 

Antispazminiai, mėšlungį (ypač žarnyno ir gimdos) atleidžiantys: ramunėlių, kardamonų, kvapiųjų šalavijų, imbierų, mairūnų, apelsinų.

 

Antivirusiniai, naikinantys arba slopinantys virusus: bergamočių, eukaliptų, česnakų, levandų, sėklučių, kriptokarijų, pražangelapių mirtenių.

 

Atsikosėjimą lengvinantys: bergamočių, eukaliptų, mairūnų, miros, santalų, levandos, citrinų.

 

Baktericidiniai, naikinantys bakterijas: bergamočių, smulkiųjų mirtenių, eukaliptų, kadagių, levandų, sėklučių, penkiagyslių mirtenių, rozmarinų.

 

Citofilaksiniai, atnaujinantys ląsteles: visi eteriniai aliejai o ypač levandų, pražangialapių mirtenių.

 

Detoksikuojamieji, padedantys iš organizmo išvalyti toksinus: beržų, pankolių, česnakų, kadagių, rožių.

 

Dezodoruojantys, šalinantys blogą kvapą: bergamočių, kvapiųjų šalavijų, kiparisų, eukaliptų, levandų, citronelijų, rozmarino, arbatmedžio.

 

Dieretikai, skatinantys šlapimo gaminimąsi: beržų, ramunėlių, kedrų, pankolių, pelargonijų, kadagių, greipfrutų, levandų, citrinų, pačiolių, šalavijo.

 

Fungicidiniai, naikinantys gribelius ir sporas arba slopinantys jų augimą: levandų, miros, pražangialapių mirtenių.

 

Gimdos stiprinimui aliejus: kvapiųjų šalavijų, jazminaičių, rožių.

 

Karščiavimą mažinantysbergamočių, ramunėlių, eukaliptų, melisų, pipirmėčių.

 

Keliantys kraujo spaudimą: kvapiųjų šalavijų, isopų, rozmarinų.

 

Kosulį mažinantys: levandų, santalų, čiobrelių.

 

Mažinantys kraujo spaudimą: levandų, mairūnų, melisų, kanangų, pelargonijų

 

Mažinantys uždegimą: bergamočių, ramunėlių, levandų, miros.

 

Nervų sistemą stiprinantys: ramunėlių, levandų, mairūnų, melisų, rozmarinų.

 

Odą rausvinantys ir šildantys aliejai: beržų, juodujų pipirų, eukaliptų, kadagių, mairūnų, rozmarinų.

 

Prakaitavimą skatinantys aliejai: bazilikų, ramunėlių, kadagių, pipirmėčių.

 

Sedatyviniai, nervų sistemą raminantys: bergamočių, ramunėlių, kvapiųjų šalavijų, bosvelijų, levandų, mairūnų, rožių, kanangų, miros, sandalmedžio.

 

Skaidrinantys sąmonę, sužadinantys protinę veiklą: bazilikas, greipfrutų, rozmarinų, čiobrelių.

 

Skatinantys menstruacijas, kraujavimą: bazilikų, ramunėlių, kvapiųjų šalavijų, pankolių, kadagių, mairūnų, miros, pipirmėčių, rožių, rozmarinų, vaistinių šalavijų, juozažolių, levandų,

 

Stimuliuojantys, didinantys bendrą kūno arba organų aktyvumą: bazilikų, eukaliptų, pelargonijų, pipirmėčių, rozmarinų, citrinų, citrinos žolės, arbatmedio.

 

Stimuliuojantys tulžies tėkmę: ramunėlių, levandų, pipirmėčių, rozmarinų.

 

Stiprinantys kepenis: ramunėlių, kiparisų, citrinų, pipirmėčių, rozmarinų, čiobrelių, kardamono, rožių.

 

Stiprinantys apsaugines organizmo funkcijas ir pasipirešinimą infekcijai: levandų, sėklučių, rožmedžių.

 

Sutraukiantys audinius, neleidžiantys prarasti skysčius: kedrų, kiparisų, bosvelijų, kadagių, rožių, santalų.

 

Kraujagysles plečiantys: mairūnų.

 

Kraujagysles siaurinantys: ramunėlių, kiparisų, rožių.

 

Žaizdas gydantys: bergamočių, ramunėlių, levandų, miros.

Lytinį potraukį didinantys: muskatinio šalavijo, pankolio, jazmino, nerolio, rožių, rozmarino, sandalmedžio, ylang ylang.

Naudojimo būdai

Vonioms

Vonios ruošimo principai ir malonumai

Eterinį aliejų galima ištirpinti šaukšte medaus, saujoje jūros druskos, 100ml pieno ar grietinėlės, ar šaukšte specialaus tam skirto natūralaus eterinių aliejų tirpiklio „Solubolio“. Į kurią nors iš tų medžiagų įlašinkite ne daugiau 15 lašų vieno eterinio aliejaus arba jų mišinio ir išmaišykite.

Supilkite savo mišinį į vonią su vandeniu. Gerai pamaišykite vonios vandenį, kad jūsų mišinys tolygiai pasiskirstytų vonios vandenyje.

                      Atsigulkite vonioje ir visiškai atsipalaidavę pagulėkite joje 15 – 20 minučių. Giliai ir lėtai kvėpuokite, kad lakios eterinio aliejaus molekulės pasiektų kvėpavimo takų gleivines. Eterinis aliejus taip pat skverbiasi per jūsų odą, pereina odos membraną ir pasiekia kapiliarus, o iš jų pasklinda po visą kūną. Prieš vonią su eteriniais aliejais nenaudokite prausimosi priemonių, šampūnų, muilų, nes jie sukuria užtvarą tarp odos ir eterinių aliejų, sulėtina jų įsiskverbimą. Tam, kad pasiektumėte geriausio rezultato ir gera savijauta jus lydėtų kiekvieną dieną, rekomenduojama maudytis vonioje su eteriniais aliejais kiekvieną dieną.

Pastabos:

·Nepilkite nepraskiestų eterinių apiejų tiesiai į vonią, jie gali sukelti odos suerzinimą ir paraudimus.

·Nepadauginkite eterinių aliejų, laikykitės rekomenduojamos koncentracijos. Eteriniai aliejai yra koncentruota substancija.

·Vonios temperatūra neturėtų viršyti +38C nėščioms moterims, vaikams ir žmonėms, kurie turi kraujotakos sutrikimų, taip pat ir vyresnio amžiaus žmonėms.

 

Masažams

Pagrindinis aromaterapinio masažo tikslas atpalaiduoti kūną ir pažadinti jausmus.
Masažas tikriausiai yra pats geriausias būdas pajusti eterinių aliejų teikiamą gėrį. Geriausias laikas masažui yra po vonios arba pirties, kada atsivėrusios kūno poros padeda eteriniams aliejams greitai įsiskverbti į kūną.

Paprastai masažui rekomenduojama naudoti 1,0%-2,5% koncentracijos eterinių aliejų mišinį su baziniu/augaliniu aliejumi. Laikomasi principo „mažiau yra geriau“.

Pastaba:

Masažuojant skaudančius raumenis arba nuo reumato sukeltų skausmų naudojamas didesnės koncentracijos (3 %) eterinių aliejų mišinys. Veido masažui naudojamas mažiausios koncentracijos 0,5% – 1,5% eterinių aliejų mišinys. Geriausiai aktyvias eterinių aliejų medžiagas į gilius odos sluoksnius perneša natūralūs augaliniai aliejai – migdolų, abrikosų, simondsijų (jojobos), kokosų. Mineraliniai aliejai netinka, nes odos paviršiuje sudaro plėvelę, uždarančią ir net užkemšančią poras.

Rekomendacijos masažui:

Masažuodami galime suteikti daug džiaugsmo sau, savo artimiems ir mylimiems žmonėms ir tam visai nebūtina turėti masažuotojo išsilavinimą. Tereikia nepamiršti, kad masažas yra prisilietimo menas. Masažuotojas neturi pamiršti, kad jis liečiasi prie kito žmogaus paties privačiausio ir paties švenčiausio daikto – nuogo kūno. Masažuojant reikia susikaupti, susikoncentruoti, nes ten, kur nukreiptos mūsų mintys ir dėmesys, ten plaukia ir mūsų energija. Paprastai masažo metu nekalbama apie pašalinius dalykus. Masažuojamas visas kūnas arba jo dalys.

Eterinių aliejų koncentracijos baziniame aliejuje:

Viso kūno masažui reikia 10 – 50 ml masažinio aliejaus.

Praskiedimas (koncentracija) Į 10 ml bazinio aliejaus Į 50 ml Į 100 ml Į 250 ml
0,5% 1 lašas 5 lašai 10 lašų 25 lašai
Parašykite komentarą