Kaip deginimąsi sauleje paversti saugiu malonumu

atsisiųsti (2)

“ Vėl saulelė atkopdama budino svietą…” tai rašė klasikas. O mes pavasarį tai suprantame kaip ženklą išsinerti iš drabužėlių ir padengti kūną gražiu bronziniu įdegiu. Tačiau… kai kam tas bronzinio įdegio siekimas baigiasi būsena – nei atsisėsti, nei atsigulti, o per dažnai mėgaujantis tokiomis procedūromis – gali išsivystyti ir piktybinės odos ligos. Todėl tam, kad to neatsitiktų, pabandysime jums suteikti informacijos kaip, naudojant ne chemines priemones, apsaugoti savo odą ir suteikti jai nuostabų ir sveiką įdegį.

Įdegę kūnas tapo madingas 5-jame XX amžiaus dešimtmetyje, kai savo teises madų pasaulyje pareiškė Koko Šanel. Šiuo metu pasaulinė kosmetikos pramonė daugiausiai pagamina apsaugines kosmetikos priemones nuo saulės. Nors moterys geriau supranta UV spindulių daromą žalą ir susirūpinusios savo sveikata labiau nei vyrai, jos vis tiek nepraleidžia progos pasilepinti saulėje. Vis daugiau ar mažiau supranta pavojų, kurį kelia UV spinduliavimas, bet mintis išdavikė, kad tai gali nutikti kitiems, bet ne man, nuolat kirba galvoje. Tik pastaraisiais metais entuziazmas šiek tiek nuslūgo dėl aktyvaus medicininio švietimo, kai buvo praktiškai įrodyta odos vėžio priklausomybė nuo urtravioletinių spindulių.

UV neigiamos poveikis

 

UV (Ultravioletiniai spinduliai) – tai elektromagnetinių bangų spektro dalis, prasidedanti nuo bangos ilgio 200 nm ir siekianti violetinės matomos šviesos bangų ilgį (400 nm).

UV spinduliai yra trijų rūšių:
UV-C patys trumpiausi, pražūtingiausi žmogui, bet žemės paviršiaus jie nepasiekia, nes juos sugeria ozono sluoksnis atmosferoje.
UV-B (“deginantieji” bangų ilgis 280-320 nm) spinduliai yra ilgesni ir veikia odos paviršių, pasiskirsto epidermyje ir stimuliuoja melaniną (melaninas odą saugo nuo saulės UV spindulių) tuomet oda patamsėja. Ilgiau būnant melaninas gali pakisti ar suirti, jei saulė odą veikią ilgą laiką tuomet atsiranda odos paraudimai ar nudegimai.
UV-A (“senėjimo” bangų ilgis 320-400 nm ) ilgiausi spinduliai jie prasiskverbia iki dermos, oda praranda elastingumą. UV-A spinduliai įsiskverbia į gilesnius odos sluoksnius, juose atsiranda laisvųjų radikalų, kurie dermos sluoksnyje suardo kolageno ir elastino skaidulas, o oda raukšlėjasi ir sudrimba. Jau įrodyta jog UV-A spindulių poveikis lemia specifinius DNR molekulės pokyčius ir odos ląstelių muracijas, tai gali sukelti odos vėžį.

 

Ką reiškia SPF?

Apsaugos nuo saulės faktorius SPF – tai skaičiais išreikštas saulės filtras, kuris pratęsia buvimo saulėje laiką, nufiltruodamas dalį mus pasiekiančių UVB spindulių.
Kiekvienas žmogus turi individualų savo apsaugos nuo saulės barjerą. Net yra priimta sąlyginė skalė, kuri apibūdina nepavojingo buvimo saulėje trukmės priklausymą nuo odos, akių rainelės ir plaukų pigmento, taip vadinamas „fototipas“.
Tradiciškai dermatologai išskiria šešis odos tipus pagal pigmanto melanino kiekį odoje. Lentelė padės nusistatyti savo odos tipą.

 

FOTO-TIPAS

Charakteringi požymiai

Reakcija į saulė

Buvimas saulėje laikas, min.

Rekomenduojama SPF

apsauga

Plaukai Odos spalva Akių spalva Strazdavos Saulės nudegimas Įdegis

1

raudoni

Blyškiai balta

šviesios

+++

visada

neįmanoma

5-10

15-20

2

auksiniai

Šviesiai balta

++

10-20

15

3

kaštoniniai

+

dažnai

Silpna apsauga nuo saulės

20-30

10

4

šviesūs

Vidutinė apsauga

30-40

10

5

rudi

Tamsiai rusva

tamsios

retai

Stipri apsauga

Viduržemio jūros gyventojai

6

Tamsiai rudi

niekada

Labai stipri apsauga

Juodaodžių rasė

                                                                                       Žmonių odos tipų klasifikacija

Iki 1 metų vaikų ypatingai jautri oda, todėl reikia naudoti SPF25 ir daugiau!!!

Buvimo laiką saulėje apsiskaičiuoti labai paprasta. Lentelės pagalba nusistatykite savo fototipo saulėje buvimo laiką ir padauginkite iš apsaugos rodiklio pvz: jei SPF 10, vadinasi, saugus buvimas saulėje prailgėja iki (buvimo saulėje laikas pagal fototipą) x 10= X minučių.

Natūrali apsauga nuo saulės spindulių

Ištirta, kad natūralią SPF apsaugą suteikia šie augaliniai nerafinuoti gryni aliejai:

· Tamanu (foraha) aliejus SPF 18-22;
· Sviestmedžio aliejus iki SPF 6 ;
· Makadamijų aliejus iki SPF 6;
· Kanapių sėklų apiejus SPF 6;
· Vynuogių sėklų aliejus SPF 4;
· Sezamų aliejus iki SPF 4;
· Simondsijų aliejus iki SPF 4;
· Avokadų aliejus iki SPF 4;
· Kokosų aliejus SPF 4 (fitoliai – monoi, čampakų pomada);
· Mango sviestas SPF 2.

 

Šiuo metu SPF skirstoma į 4 grupes: 

Silpnos apsaugos SPF 2 – 5;

Vidutinės apsaugos SPF 6 – 11;

Stiprios apsaugos SPF 12-19;

Labai stiprios apsaugos SPF 20 ir daugiau.

 

Norint sustiprinti aliejų apsaugines savybes dažnai naudojama titano dioksido milteliai, kurie atspindi saulės spindulius nuo odos ir neleidžia jiems prasiskverbti į odą. Pasigaminti natūralią apsaugą nuo saulės, jums reikės pasirinkti aliejus, sumaišyti su titano dioksido milteliais ir lepintis saulės voniomis. 100 ml aliejaus arba jo mišinio sumaišytas su 5% titano dioksido (100ml-5g) suteikia SPF 10, apsaugo 90 % nuo UVA, UVB ir UVC spindulių. Galima titano dioksido dėti pasirinktinai, kokios apsaugos norite 1% – SPF 1,5-2, 5% – SPF 10, 10% SPF 15-20.

Norėdami gražaus ir lygaus įdegio, taip pat turėtumėm nepamiršti, jog bronzinį įdegi skatina morkų sėklų natūralus eterinis aliejus arba fitolis. Eterinį aliejų galima maišyti iki 10% su bet kuriuo kitu aliejumi, pavyzdžiui, jojobos ar sezamų. Morkų aliejus odai suteikia rusvumą.

 

Po deginimosi ar nudegimų rekomenduojama naudoti alijošiaus žėlę arba „Aura“ regeneracinį kremą. Būtent „Aura“ kremai ypač efektyvūs tada, kai jūs saulėje praleidote daugiau laiko nei reikėtų ir dabar negalite nei prisėsti, nei atsigulti, o drabužių apsivilkimas ir nusivilkimas – didžiausia kančia. Tokiu atveju iškart ištepkite odą vidutinio storumo „Aura“ kremo sluoksniu, nemalonūs pojūčiai dingsta vidutiniškai per dvi valandas, o kitą rytą greičiausiai net neprisiminsite apie nemalonius pojūčius. Nepamirškite stiprinti odos apsaugines savybes iš vidaus vartodami antioksidantus: Vit. C, E, A, Kofermentą Q10, nerafinuotus aliejus, ypač efektyvus šaltalankių aliejus, jo gerkite po 1a.š. 3 kartus dienoje, dėl natūralių karotinoidų koncentracijos jis padės odai įdegti gražiu bronziniu įdegiu. Nudegus šaltalankio aliejų galite tepti ir išorėje – tik jūsų patalynė tokiu atveju taip pat nusidažys gražiu įdegiu. Taip pat gerkite žaliąją arbatą, valgykite daugiau vaisių ir daržovių.

 

Parengė Rasa R.

MB “Efektas” salono vadovė-kosmetologė

www.efektas.com

Norint šią informaciją platinti, būtina nurodyti šį puslapį.

Parašykite komentarą