Vitaminai odai

 Skin-Vitamins-278x300Oda glaudžiai susijusi su visu organizmu per nervų, kraujotakos ir limfos sistemas, todėl organizmo vidaus pokyčiai atsispindi odoje.

Laisvieji radikalai

Atsiradus tokioms mokslinių tyrimų šakoms, kaip ląstelių ir mikroelementų biologija, atsirado ir sąvokos „laisvieji radikalai“, radikalų gaudikliai ir antioksidantai.

Laisvieji radikalai – tai molekulės, kurių energetinė būklė labai nestabili. Savo sudėtyje turi nepastovų elektrodą, kuris atsiranda kvėpuojant ląstelėms, kai ląstelės deguonies molekulė gauna papildomą elektrodą ir tampa laisvaisiais radikalais O2. Laisvieji radikalai cirkuliuoja kraujyje ir greitai jungiasi su visomis struktūromis, su kuriomis susiduria: baltymais, riebalais ir k.t. Prisijungę prie šių struktūrų laisvieji radikalai neleidžia joms atlikti įprastų funkcijų. Laisvieji radikalai prikimba prie ląstelių dalelių ir įvyksta staigi biocheminė reakcija. Apsauginiai membranos elementai atplėšiami vienas nuo kito, ir ląstelės sienelėse atsiranda angų. Susidūrimo metu gaminasi nauji laisvieji radikalai, kurie yra agresyvesni nei ankstesni. Kartais griaunanti jėga gali prasiskverbti iki ląstelės branduolio, kuriame glūdi genetinė informacija, ir taip sukelti ląstelių mutacijas bei vėžines ligas.

Normaliomis sąlygomis organizmas būna gerai prisitaikęs atremti laisvųjų radikalų puolimą. Jei organizme cirkuliuoja pakankamai radikalų gaudyklių arba antioksidantų, laisvieji radikalai neigiamo poveikio neturi. Tačiau jei oksidantų yra labai daug arba organizme stinga medžiagų, funkcionuojančių kaip radikalų gaudikliai, ląstelėms iškyla didelis pavojus. Per anksti atsiradusios raukšlės arba pavargusi, suglebusi oda yra akivaizdus laisvųjų radikalų veikimo rezultatas.

Antioksidantai

Tai didelė grupė junginių, sugebančių neutralizuoti laisvuosius radikalus, kad ląstelės nežūtų. Pagrindiniai antioksidantai yra vit. C ir E, betakarotinas, leukoanticianidas, melatoninas, koenzimas Q10.

Vitaminai

Vitaminai skatina odos gijimą ir pašalina odos trūkumus. Jie atsako už normalią ląstelių funkcijų veiklą, apsaugodami nuo laisvųjų radikalų poveikio, taip pat skatina jau sužalotos odos atsinaujinimo procesą. Yra dvi vitaminų grupės.

Pirmoji – riebaluose tirpstantys, kad jie suirtų ir mūsų organizmas bei oda juos suvartotų, šiems vitaminams būtini riebalai.

Pagrindiniai odą veikiantys vitaminai yra šie: vit. E, vit. A, vit. D, vit. C, B grupės vitaminai.

Vit. E turi ryškių antioksidacinių savybių. Jis priklauso radikalų gaudyklių grupei. vit. E sąlygoja ląstelių atsinaujinimą, prailgina jų gyvavimo trukmę, gerina kraujotaką. Lokaliai vartojamuose produktuose jis dažnai aptinkamas kaip tokoferolis. Vit. E padeda odai gyti, ją drėkina ir saugo. Jam susijungus su vit. A arba saulės apsauginiuose filtruose pastarųjų veikimas didėja.

Vit. E apsaugo ląstelių membranoje riebiąsias rūgštis nuo hiperoksidacijos. Vit. E veikia kartu su vit. C, turime aktyvią formą – vit. C veikia kaip antioksidantas ir kaip vit. E regeneratorius

Vit. A yra ne tik tikras grožio vitaminas, bet ir turi lemiamos reikšmės odos ir gleivinės būklei. Vit. A gerai žinomas dėl ryškių ląstelių regeneracijos ypatybių ir tuo pačiu atlieka optimalią apsauginę barjerinę funkciją. Jei vit. A pakanka, odos ląstelės atsinaujina sparčiau: senos greičiau pašalinamos, lengviau susidaro naujos. Todėl oda atrodo jaunesnė, elastingesnė ir lygesnė. Odos priežiūros produktuose jis dažniausiai patinkamas kaip retinolio palmitatas ir yra labai efektyvus antioksidantas, galintis pašalinti odos infekcijas ir stimuliuoti regeneruoti ląstelių proliferaciją. Betakarotenas yra vienas iš stipriausių antioskidantų: atima iš jų energiją ir perspėja apie laisvųjų radikalų susidarymą.

Vit. D odoje susidaro natūraliai. Dėl UV spindulių tam tikri cholesterino tipai virsta vit. D. Žinoma, čia turi didelę reikšmę saulė. Bet vis dėlto pagrindinis vitamino poveikis vidinis: jis pašalina kaulų trapumą bei palaiko mineralinių medžiagų pusiausvyrą, taip pat reguliuoja ląstelių veiklą.

Vit. K natūraliai gaminamas organizme ir būtinas normaliai kraujo apykaitai. Kai kurie tyrimai rodo, kad lokaliai vartojant vit. K, mažėja kraujo išsiliejimų ir kapiliarų išsiplėtimų.

Antroji vitaminų grupė – vandenyje tirpstantys, tai reiškia kad šių vitaminų metabolizacijai ir pasisavinimui organizme bei odoje būtinas vanduo.

Vit. C nesikaupia organizme ir labai nestabilus ore, šviesoje ir vandenyje. Jis priklauso antioksidantų grupei. Šios medžiagos saugo ląsteles nuo griaunančios laisvųjų radikalų veiklos. Jis didina kolageno skaidulų gaminimą bei patvarumą. Trūkstant vit. C, jungiamasis audinys praranda elastingumą, atsiranda raukšlių ir oda per anksti susensta. Vit. C veikia odą kaip šveitiklis ir turi fotoapsauginių savybių. Vit. C veikia kaip antioksidantas ir kaip vit. E regeneratorius.

B grupės vitaminai plačiai vartojami tiek vidinio, tiek lokalaus vartojimo produktuose. Dauguma B grupės vitaminų labiausiai veikia vidines organizmo funkcijas: stiprina nervų sistemą, gerina smegenų veiklą ir mažina stresą. Kai kurie B grupės vitaminai vartojami lokaliai. B5, pantenolis stabdo senėjimą. Jis drėkina odą, stimuliuoja ląstelių proliferaciją ir dalyvauja atnaujinant audinius. Taip pat jis apsaugo odą nuo nudegimo saulėje. Vit. B trūkumas sukelia odos sutrikimus: egzemą, įtrūkimus, per ankstyvą žilimą, polinkį į lūpų opas, blogą žaizdų gijimą. B2, riboflavinas minkštinanti medžiaga.

Mineralinės medžiagos

Mineralinės medžiagos yra mūsų organizmui reikalingi neorganiniai elementai, kurių jis pats negali pasigaminti. Jos skirstomos į mikroelementus ir makroelementus.

Pagrindiniai makroelementai: kalcis, natris, kalis, fosforas, magnis. Odos būklei yra svarbūs kalcis ir maginis.

Kalcis Turi įtakos raumenų bei nervų veiklai ir odos bei kraujagyslių ypatybėms. Be to, ši mineralinė medžiaga yra vit. C partnerė, padedanti šiam atkurti kolageninę jungiamojo audinio skaidulų struktūrą. Dėl kalcio trūkumo nagai pasidaro minkšti, nusilpsta jungiamasis audinys, padidėja polinkis į alergiją, slenka plaukai.

Magnis yra ne tik svarbus kalcio partneris, bet ir padeda B grupės vitaminams ir nesošiosioms riebiosioms rūgštims saugoti odą. Jis dalyvauja gydant ląstelių sužalojimus, stiprina ląstelių regeneraciją.

Mikroelementas – selenas. Tai svarbus laisvųjų radikalų gaudiklis. Kaip selenas gali sulaikyti pavojingas medžiagas ir apsaugoti odą nuo sužalojimų ir per ankstyvo senėjimo proceso. Seleno būta viename iš enzimų, kuris ląstelėse veikia kaip antioksidantas. Šis enzimas gaudo laisvuosius radikalus, neleidžia pramušti angų ląstelių sienelėse ir netgi prasiveržus prie ląstelių branduolių pakeisti paveldą. Selenas veikia glaudžiai bendradarbiaudamas su Vit. C ir vit. E.

Cinkas – Įrodyta, kad cinkas yra svarbus odai mikroelementas. Jis padeda veikti vit. A, kurį organizmas gali tinkamai pasisavinti, kai yra pakankamai cinko. Šis mikroelementas skatina ląsteles atsinaujinti, gyti žaizdoms, greičiau augti plaukus ir nagus ir išlaikyti lygią bei elastingą odą.

foto:http://www.tips4her.com/skin-care/skin-vitamins

Parašykite komentarą